Aktualności
Wspólnie możemy więcej!
Wspólnie możemy więcej!
Głównym celem działającej na rzecz Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Fundacji „Wspierajmy Zdrowie” jest organizacja szeroko pojętej pomocy materialnej i finansowej dla szpitala. Bez Państwa pomocy nie jest to możliwe. Pracując w szpitalu, znamy jego potrzeby. Nie prosimy o wiele. Będziemy wdzięczni za każdą, nawet najdrobniejszą wpłatę na konto Fundacji, za każdy dar rzeczowy. Wspólnie możemy więcej. Wciąż przekonujemy się, jak bardzo zaangażowani w pomoc pacjentom i personelowi są nasi Darczyńcy, dzięki którym udaje się sfinansować zakup ok. 120 posiłków dziennie, przeznaczonych dla personelu opiekującego się chorymi zakażonymi COVID-19. To również ponad 200 litrów wody trafiającej do pacjentów i zespołów medycznych, w tym ratowników z karetek pogotowia. Praca w ciągłym stresie, pospiechu, w pełnej odzieży ochronnej, w temperaturze nie do wytrzymania, to ogromne obciążenie nawet dla najbardziej wytrwałych.
Woda, środki czystości i higieny osobistej, wpłaty gotówkowe… A może mają Państwo własne pomysły? Jesteśmy otwarci i gotowi do współpracy. Czekamy na kontakt z Państwem. Wszelkich informacji udzieli Prezes Fundacji – Jolanta Sawczak, tel. 502 194 830.
Konto Fundacji do wpłat: Fundacja „Wspierajmy Zdrowie”, ul. Jeleniogórska 4, 59-700 Bolesławiec, nr konta – 39 1600 1462 1895 5796 4000 0001.
(Tekst ZOZ w Bolesławcu)
Boli? Reaguj jak najszybciej, idź do specjalisty
Boli? Reaguj jak najszybciej, idź do specjalisty
Na Oddział Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej trafiają młodzi ludzie, którzy nawet nie podejrzewają, że w ich stawach rozwija się proces chorobowy. Objawy nie są oczywiste dla laika. To np. bóle krzyżowe, bóle kolan. Mogą to być objawy jałowej martwicy głowy kości udowej. Wczesne rozpoznanie, uzupełnione badaniem rezonansem magnetycznym (w szpitalnej Pracowni Diagnostyki Obrazowej), daje szansę na uratowanie stawu i uniknięcie endoprotezoplastyki. Ratowanie stawów, to jeden z priorytetów ortopedii. Jeśli to tylko możliwe, lekarze unikają całkowitej endoprotezoplastyki, na rzecz nowoczesnych zabiegów, które dzięki połączeniu rekonstrukcji chrzęstnych z korekcjami osi kończyny, rekonstrukcjami więzadłowymi – zabiegi wykonywane są często jednoetapowo – przywracają pacjentowi sprawność.
 
Dr n. med. Mirosław Kulej - Kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej zaleca:
„Trafia do nas coraz więcej pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawów kolanowych. W wielu przypadkach są to młodzi ludzie, aktywnie uprawiający sport. Efekt uboczny niedoleczonych kontuzji, braku właściwej rehabilitacji, intensywnego biegania w nieprzystosowanych do tego butach, po twardej nawierzchni. Jeśli kolana odmawiają posłuszeństwa, sprawdźmy to. Dolegliwości mogą być naprawdę przykre. Zapraszam do naszej przyszpitalnej poradni. Tam stawiana jest diagnoza i jeśli to konieczne, wydawane skierowanie do przeprowadzenia zabiegu. Pacjentów korzystających z ambulatorium jest stosunkowo dużo. Jeśli zajdzie taka konieczność, jesteśmy w stanie rozszerzyć godziny pracy poradni. Sport bezwzględnie należy uprawiać. Osobiście zalecam jazdę na rowerze, która nadmiernie nie obciąża stawów. Powszechnie znane są badania medyczne, które potwierdzają, że kolarstwo przedłuża długość, a nawet jakość życia.” Kontakt: gabinet lekarski – tel. 75 738 01 41, gabinet pielęgniarki oddziałowej – tel. 75 738 01 40.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Wdzięczni za pomoc
Wdzięczni za pomoc

Grono darczyńców, którzy hojnie wspierają bolesławiecki szpital wciąż się powiększa. Docierają do nas artykuły pierwszej potrzeby, które przekazywane są pacjentom i personelowi. Tym razem, kupno wody i środków czystości zorganizowali i sfinansowali Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy w Bolesławcu, Pracownicy i Podopieczni Dziennego Domu Senior+, Pracownicy i Uczestnicy II Środowiskowego Domu Samopomocy w Bolesławcu. Za udzieloną pomoc serdecznie dziękuje Zespół Opieki Zdrowotnej wraz z Fundacją „Wspierajmy Zdrowie”, która na co dzień prowadzi akcję informującą potencjalnych ofiarodawców o najpilniejszych potrzebach szpitala. Każda forma pomocy udzielona szpitalowi, to dar serca, który nabiera szczególnego znaczenia w tych trudnych dla nas wszystkich czasach. Serdecznie dziękujemy.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)

Zdrowie pacjenta – radość personelu
Zdrowie pacjenta – radość personelu

- Od naszych pacjentów nie oczekujemy żadnych dowodów wdzięczności – mówi Monika Fiedorczuk, Pielęgniarka Oddziałowa na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. – Największą dla nas nagrodą, szczęściem i poczuciem ulgi jest dzień, w którym pacjent opuszcza szpital w dobrym zdrowiu. Personel oddziału przez wiele tygodni walczył, aby pacjentka z powikłaniami po COVID-19  mogła wrócić do swojej rodziny. To była ich wspólna walka. Po kilku dniach od wypisu, Pani Ewa (imię zostało zmienione), przyszła wraz z mężem, aby podziękować zespołowi za opiekę – „Z ogromną wdzięcznością i szacunkiem pragnę podziękować za uratowanie życia, za profesjonalizm na najwyższym poziomie, za doskonałą i troskliwą opiekę podczas całego procesu leczenia. Kłaniam się nisko, wdzięczna pacjentka”. 
Na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii trafiają pacjenci w najcięższych stanach. Dzień, w którym pacjent o własnych siłach wraca do domu, to chwile największej radości i satysfakcji dla całego personelu. - Powtórne spotkanie, ale w zupełnie innych warunkach, było dla nas wszystkich ogromnie wzruszające – mówi Monika Fiedorczuk. – Trudno było powstrzymać łzy. Na szczęście, tym razem były to łzy radości.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)


Nowatorskie zabiegi w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu
Nowatorskie zabiegi w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu
Zespół lekarzy Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej pod kierownictwem dr n. med. Mirosława Kuleja odnosi spektakularne sukcesy terapeutyczne i wciąż poszerza zakres działalności. Na szczególną uwagę zasługują zabiegi endoprotezoplastyki trzech głównych stawów: biodrowego, kolanowego oraz barkowego. „Naprawa” barku, to nowy zabieg wykonywany przez zespół doktora Kuleja. Na oddział przyjmowani są pacjenci u których zdiagnozowano stany zwyrodnieniowe oraz osoby z uszkodzeniami narządów ruchu w wyniku urazów, wypadków np. komunikacyjnych.
Dr n. med. Mirosław Kulej – Kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej -
„ Na szczególną uwagę zasługuje endoprotezoplastyka jednoprzedziałowa w obrębie stawu kolanowego. Zaletą tego zabiegu jest zachowanie u osoby operowanej jej własnego aparatu więzadłowego. Usuwamy jedynie przedział zniszczony. Takie są światowe tendencje, aby całkowitą endoprotezoplastykę zastępować zabiegami, które odbierają pacjentowi jak najmniejszą część własnego stawu. Efektem jest zachowanie świetniej, naturalnej stabilności operowanego stawu. Warunkiem kwalifikującym do zabiegu jest wczesne rozpoznanie i jak najszybsze przeprowadzenie operacji. Pacjenci, którzy zostaną zakwalifikowani, muszą być traktowani priorytetowo, ponieważ wskazania do tego nieinwazyjnego zabiegu zanikają wraz z upływem czasu.”
Zabiegi wykonywane są na bieżąco, bez zbędnej zwłoki.
Kontakt: gabinet lekarski – tel. 75 738 01 41, gabinet pielęgniarki oddziałowej – tel. 75 738 01 40.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Bezpłatne i komercyjne wymazy na COVID-19 – informacje dla pacjentów
Bezpłatne i komercyjne wymazy na COVID-19 – informacje dla pacjentów

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu przypomina, że przy ul. Jeleniogórskiej 4, funkcjonuje PUNKT POBORU WYMAZÓW na obecność koronawirusa. Punkt poboru wymazów czynny jest od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 19:00, w soboty i niedziele oraz inne dni świąteczne od godz. 7:00 do 15:00. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. Wszystkie ważne informacje TUTAJ http://www.zozbol.eu/index.php?act=aktualnosc&id=174


(Tekst i fotoZOZ w Bolesławcu)

 

Ortopedia - nikt nie zostanie bez pomocy
Ortopedia - nikt nie zostanie bez pomocy
Mimo pandemii koronawirusa, Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu pracuje intensywnie, wykonując dużo szerszy zakres zabiegów niż w czasie „przed pandemicznym”. Oddział przeszedł kompleksową modernizację. Został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, a co najważniejsze udało się stworzyć zespół doskonałych fachowców – specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Na czele zespołu stoi dr n. med. Mirosław Kulej. Młody, doskonale wykształcony zespół nie boi się wyzwań. Stąd realizacja zabiegów, z których najistotniejsze to endoprotezoplastyki stawów: biodrowego, kolanowego, barkowego; przy zastosowaniu technik wykorzystywanych w najlepszych ośrodkach ortopedycznych.
Dr n. med. Mirosław Kulej – Kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej -
„Jesteśmy przygotowani na pracę w warunkach pandemii. Nie możemy zostawić bez pomocy pacjentów czekających na zabiegi planowe. Oprócz tego, leczymy w trybie nagłym pacjentów po urazach narządów ruchu. Nie możemy i nie mamy prawa się zamknąć. Musimy być tak zorganizowani, aby stworzyć pacjentom maksymalnie bezpieczne warunki pobytu. I tak się dzieje. Oddział jest dobrze wentylowany, z bardzo dobrą wymianą powietrza. Zachowujemy restrykcyjne zasady sanitarne.”
Kontakt: gabinet lekarski – tel. 75 738 01 41, gabinet pielęgniarki oddziałowej – tel. 75 738 01 40.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Daj sobie szansę na długie życie i ciesz się zdrowiem
Daj sobie szansę na długie życie i ciesz się zdrowiem
W Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu działa jedna z najnowocześniejszych w Polsce - Pracownia Endoskopii. Wysoką skuteczność i kompleksowy zakres możliwych do wykonania badań i zabiegów gwarantuje znakomity zespół specjalistów oraz wysokiej klasy sprzęt medyczny. Pracownia specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń całego układu pokarmowego. Lekarze podejmują się – ze znakomitymi efektami terapeutycznymi – wykonywania zabiegów, na które dotąd mieszkańcy Powiatu Bolesławieckiego kierowani byli do dużych ośrodków medycznych. Zespół kierowany przez Pawła Remiszewskiego, podjął się wykonania nowatorskiego w skali kraju zabiegu resekcji guza odbytnicy metodą endoskopową. Zabieg zakończył się pełnym sukcesem. Wykorzystanie endoskopu pozwoliło do niezbędnego minimum ograniczyć powierzchnię ciała objętą zabiegiem, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod chirurgicznych. Pacjent uniknął również konieczności wyłonienia niezwykle uciążliwego i przykrego dla rekonwalescenta worka stomijnego. Do tej pory, przy użyciu endoskopu, wykonano w Polsce zaledwie kilka podobnych zabiegów.

Poddanie się badaniom w Pracowni Endoskopii daje szansę na wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych jelita grubego, żołądka, przełyku i innych. Wystarczy się odważyć i zarejestrować na wizytę. Lekarze wykluczą chorobę, w najgorszym przypadku rozpoczną leczenie, usuną zmiany, wskażą kierunki terapii. Pracownia przeszła kompleksową modernizację. Jest przyjazna pacjentom i już od wejścia nie kojarzy się z miejscem gdzie wykonywane są krępujące dla wielu osób zabiegi. Dwa stanowiska diagnostyczno – zabiegowe gwarantują pacjentom spokój i intymność. Jedynie strach i fałszywie pojmowane poczucie wstydu są ograniczeniami do skorzystania z oferty zabiegowej Pracowni Endoskopii. Trzeba dodać, że zabiegi wykonywane są w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Pracownia Endoskopii znajduje się na II piętrze budynku B, tel. do rejestracji 75 738 02 94, 532 546 398.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
4