Aktualności
Światowe standardy leczenia
Światowe standardy leczenia
Najnowocześniejszy na Dolnym Śląsku, pełnoprofilowy Oddział Chirurgii Urazowo – Ortopedyczny to doskonałe wyposażenie, światowej klasy zespół lekarzy, szeroki zakres wykonywanych zabiegów, komfortowe warunki pobytu pacjentów i dalsze plany rozwoju – to nie odległa perspektywa, ale codzienność ortopedii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Na potrzeby Oddziału Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej zaadaptowano całe piętro w głównym budynku szpitala. Inwestycja trwała rok, kosztowała 3,5 mln zł. W całości sfinansowana została ze środków własnych ZOZ. Wysoki standard 23-łóżkowego oddziału podkreśla nowoczesne wyposażenie, komfortowe 2-3-osobowe sale z łazienkami, nowoczesne gabinety zabiegowe oraz estetyczny, specjalnie zaprojektowany wystrój wszystkich pomieszczeń.
Kamil Barczyk – Dyrektor ZOZ w Bolesławcu -
„To, co obecnie dzieje się na oddziale i dalsze plany rozwoju szpitala, czyli m.in. już rozpoczęta modernizacja i rozbudowa Bloku Operacyjnego i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii – na piętrze tuż pod ortopedią - stanowi przemyślaną strategię. Zależy nam na jak najszerszej dostępności do zabiegów endoprotezoplastyki, skróceniu kolejki oczekujących i na maksymalnym zadowoleniu pacjentów, którzy na zabiegi nie będą musieli jeździć do większych ośrodków medycznych. Już dziś, funkcję takiego ośrodka przejął oddział w Bolesławcu.”
Kontakt: gabinet lekarski – tel. 75 738 01 41, gabinet pielęgniarki oddziałowej – tel. 75 738 01 40.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Ratunek dla najmłodszych pacjentów
Ratunek dla najmłodszych pacjentów
Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu zakupił dwa podgrzewane stanowiska do resuscytacji noworodków, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, niewydolność oddechowa lub bezdech. Jedno z urządzeń zainstalowano na Oddziale Pediatrycznym, drugie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Profesjonalna aparatura, to sprzęt o trudnych do przeceniania możliwościach terapeutycznych, ratujący życie najmłodszych pacjentów i chroniący dzieci przed możliwymi powikłaniami, wywołanymi przez zatrzymanie akcji serca i niedotlenienie organizmu. Opóźnienie akcji ratunkowej może powodować często nieodwracalne zmiany neurologiczne, a w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci.
Stanowiska zapewniają optymalną ciepłotę ciała oraz wspomaganie oddechowe w trakcie resuscytacji. Są to procedury przywracające właściwą pracę serca i płuc. Przystosowane są również do jednoczesnej terapii bliźniąt.
Warto dodać, że w marcu tego roku, ZOZ zorganizował kurs EPALS – szkolenie z zakresu zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dzieci. Program kursu składał się z wykładów i praktycznej nauki metod postępowania w przypadku zatrzymania krążenia, rozpoznawania pierwszych symptomów niewydolności krążeniowej i oddechowej. Pracownicy Oddziału Pediatrycznego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego uczyli się również rozpoznawać objawy urazów najczęściej występujących u noworodków, niemowląt i nieco starszych dzieci.
 
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
DAMY RADĘ – poszpitalna opieka nad osobami niesamodzielnymi
DAMY RADĘ – poszpitalna opieka nad osobami niesamodzielnymi
Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu nawiązał współpracę z Fundacją TZMO „Razem Zmieniamy Świat”. Jej celem jest realizacja projektu „Damy Radę”, którego głównym zadaniem jest przygotowanie opiekunów – członków rodzin osób wypisanych ze szpitala - które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. To głównie osoby w podeszłym wieku, przewlekle i obłożnie chore.
Istotą projektu jest szeroko pojęta edukacja: praktyczna nauka pielęgnacji, poradnictwo w zakresie przygotowania mieszkania na przyjęcie osoby opuszczającej szpital. Wiedza praktyczna i teoretyczna, zdobyta już na etapie pobytu pacjenta na oddziale, to mniejszy stres dla rodziny, większa pewność, że mimo trudności DADZĄ SOBIE RADĘ. Wraz z edukacją rodziny, bezsprzecznie wzrasta jakość sprawowanej opieki nad pacjentem, rośnie komfort jego życia, zmniejsza się ryzyko powikłań w wyniku popełnianych błędów.
Idea społecznej działalności Fundacji, z którą ZOZ podpisał list intencyjny oparta jest na ścisłej, wieloletniej współpracy z ludźmi profesjonalnie zaangażowanymi w stałe podnoszenie jakości opieki nad przewlekle chorymi.
Każdego roku rośnie liczba osób starszych, niesamodzielnych, wymagających stałej opieki i pielęgnacji. To trend ogólnoświatowy. Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu wspólnie z Fundacją „Razem Zmieniamy Świat” zamierza przekazać praktyczne instrukcje rodzinom, których członkowie na skutek wypadków, czy w wyniku chorób, nagle stali się niesamodzielni, wymagający czułej, profesjonalnej opieki. Wiadomo, że we własnym domu, w otoczeniu rodziny, pacjent psychicznie czuje się najlepiej. Problem pojawia się kiedy rodzina, mimo najszczerszych chęci, nie potrafi właściwie zająć się chorym. Rodzą się obawy popełnienia błędów w pielęgnacji, strach przed pogorszeniem stanu zdrowia, sprawieniem bólu, dodaniem niepotrzebnych cierpień.
Rodziny często zostają pozostawione samym sobie z problemem, chociaż za wszelką cenę chcą jak najlepiej opiekować się najbliższym – matką, ojcem, bratem – właśnie w domach. Właśnie takim rodzinom, które zamierzają samodzielnie opiekować się najbliższymi w domach, pomocą służyć ma program „Damy Radę”.
 
(Tekst ZOZ w Bolesławcu, fot. Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy świat”)
Ważna informacja dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami
Ważna informacja dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami

Rodzice, którzy oczekują narodzin dziecka i już przed porodem otrzymują diagnozę, że maleństwo może być niepełnosprawne, nieuleczalnie chore, przeżywają ogromne dramaty. Towarzyszy im obawa o przyszłość, brak wiedzy o możliwych terapiach i przysługujących prawach. Kiedy dziecko niepełnosprawne przychodzi na świat, nieustanne czuwanie nad nim, stres, bywają trudne do udźwignięcia. Rodzice muszą mieć szansę na odpoczynek od fizycznego i psychicznego wysiłku. Potrzebują wytchnienia, relaksu i pewności, że w czasie kiedy sami będą wypoczywali  ich dziecko będzie otrzyma profesjonalną opiekę.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego uruchomił w tym roku całkowicie nową ofertę pomocy dla osób, które pierwszy raz w życiu spotykają się z niepełnosprawnością dziecka. Pomoc adresowana jest do matek w ciąży, które dowiedziały się o możliwej niepełnosprawności dziecka, lub są tuż po porodzie, w trakcie którego okazało się, że dziecko jest niepełnosprawne. Pomoc ma formę całodobowej opieki wytchnieniowej – prenatalnej i poporodowej z zapewnieniem doradztwa oraz terapii dla rodziców oczekujących narodzin.

Program realizowany jest w Szpitalu Rehabilitacyjnym Hematologicznym dla Dzieci „Orlik” w Kudowie-Zdroju (na fotografii). Rodzice mogą liczyć na pomoc prawną, psychologiczną. Zdobyć wiedzę na temat możliwych terapii, rehabilitacji oraz uzyskać informacje o przysługujących im świadczeniach. Uczestnictwo w turnusach jest bezpłatne. Minimalny czas pobytu w ośrodku trwa 4 dni, maksymalny 21. W tym czasie opiekunowie wraz z dziećmi otrzymują pełne wyżywienie, zakwaterowanie, świadczenia pielęgniarskie, opiekuńcze, wsparcie rehabilitantów, fizjoterapeutów, opiekę lekarską, możliwość uczestnictwa w zajęciach terapii zajęciowej. Do ich dyspozycji jest sala fitness, jaskinia solno-jodowa, wycieczki.
Ważnym elementem programu jest integracja z innymi rodzicami posiadającymi doświadczenie w opiece nad niepełnosprawnymi dziećmi. Z pobytu można korzystać kilkukrotnie. Oferta dotyczy wyłącznie mieszkańców Dolnego Śląska. Program realizuje Fundacja Rozwoju i Dziedzictwa Kulturowego Małej Ojczyzny – Suweren, we współpracy z Sanatoriami Dolnośląskimi Sp. z o.o. Zadanie finansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Więcej informacji na stronie – sanatoria-dolnośląskie.pl/opieka-wytchnieniowa. Tam znajdą Państwa formularze zgłoszeniowe.

(Informacja ZOZ w Bolesławcu/UMWD, fot. Sanatoria Dolnośląskie)

Oddział Pediatryczny zaprasza na badania diagnostyczne
Oddział Pediatryczny zaprasza na badania diagnostyczne
Niepokoi Cię stan zdrowia Twojego dziecka? Obawiasz się, że pojawiające się dolegliwości mogą być zwiastunem choroby? Oddział Pediatryczny zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań i konsultacji. Program dedykowany jest dzieciom począwszy od wieku noworodkowego, aż do ukończenia 18 roku życia. Skierowanie nie jest wymagane. Wystarczy zarejestrować się telefonicznie, tel. nr 571 223 476, w dni powszednie, w godzinach od 12:00 do 14:00. Nie ma limitu miejsc. Profilaktyka pediatryczna, to absolutna nowość w bolesławieckim szpitalu.
Aleksandra Kopczyńska – Kierownik Oddziału Pediatrycznego ZOZ w Bolesławcu -
„Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców to nawracające bóle głowy u dziecka, kołatania serca, bóle w obrębie klatki piersiowej, duszność, zmniejszona tolerancja wysiłku. Zajmiemy się diagnostyką pacjentów z przewlekłymi bólami brzucha czy podejrzeniem alergii pokarmowej. Z całą pewnością na badania kwalifikują się dzieci z nadwagą i otyłością. Brak ruchu, wzrost masy ciała może przyczynić się do nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy nawet u kilkunastolatków."
W zależności od problemu, dziecko przejdzie badania diagnostyczne w kierunku anemii, niedoboru witaminy D, alergii, chorób układu moczowego, oddechowego czy pokarmowego. Jeśli będzie to konieczne, zostanie skonsultowane przez wielospecjalistyczny zespół lekarzy, miedzy innymi kardiologa dziecięcego czy neurologa. Cykl badań trwa minimum dobę, w razie konieczności do kilku dni. W tym czasie, dziecko wraz z opiekunem przebywa na oddziale. Warunkiem przyjęcia jest ujemny wynik testu na COVID-19, zarówno u dziecka, jak i opiekuna. Po zarejestrowaniu się, szpital wyda skierowanie na bezpłatne wymazy PCR, które można wykonać na miejscu.
(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)
Nowoczesna fototerapia noworodków na bolesławieckiej pediatrii
Nowoczesna fototerapia noworodków na bolesławieckiej pediatrii

Ciepły materacyk, mięciutki kocyk i ramiona mamy, zamiast zamkniętego inkubatora. W takich przyjaznych warunkach noworodki wymagające fototerapii z powodu żółtaczki są leczone na Oddziale Pediatrycznym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. System lamp do fototerapii w postaci materacyka i kocyka, to innowacyjna metoda leczenia noworodków, u których w sposób naturalny – w krótkim czasie od narodzin – nasiliła się żółtaczka fizjologiczna, bądź rozwinęła się wtórna. Nowoczesny system fototerapii już jest stosowany na pediatrii w Bolesławcu.

Aleksandra Kopczyńska – Kierownik Oddziału Pediatrycznego:
Maluchy, które z poradni neonatologicznej lub kierowane przez lekarzy rodzinnych i położne, trafią do nas z powodu utrzymującej się żółtaczki, będą leczone między innymi tą metodą. To optymalne rozwiązanie. Dziecko owinięte w kocyk z lampami, mama może nosić, przytulać, pielęgnować, karmić piersią, kangurować,  bez konieczności przerywania naświetlania. Szczególnie w pierwszych dniach i tygodniach życia, niezakłócony kontakt dziecka z mamą jest czasem nawiązywania więzi. Maleństwo nie czuje lęku, który wzmaga odseparowanie od dotyku. Bliskość ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, a mama jest spokojniejsza. System do fototerapii,  który stosujemy, doskonale wspiera termoregulację dziecka. Pobyt dziecka i mamy na oddziale trwa zazwyczaj dwa, trzy dni. Jeśli badania potwierdzą dobry stan zdrowia, oboje wracają do domu.

Do czasu wprowadzenia nowego systemu fototerapii, dzieci, u których żółtaczka nie ustępowała, kierowane były do Legnicy na oddział patologii noworodka. Większość przypadków żółtaczki udaje się opanować dzięki naświetlaniu stosowanemu obecnie w Bolesławcu. Stan zdrowia dziecka jest na bieżąco monitorowany. Specjaliści podejmują decyzję, czy „materacyk i kocyk” dają satysfakcjonujące efekty terapii, czy dziecko  powinno trafić do specjalistycznego ośrodka i zostać poddane szerszej diagnostyce i leczeniu.

(Informacja ZOZ w Bolesławcu)

Pomaganie jest fajne
Pomaganie jest fajne
„Bo pomaganie jest fajne. Bo nie warto tylko narzekać na otaczający świat. Bo warto być jeszcze dobrym. Dlatego bardzo dziękuję tym, którzy dorzucili się do założonej zrzutki! Pierwsza dostawa wody jest już w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu i zostały jeszcze fundusze na kolejną dostawę. Wodę pomogli zakupić i dostarczyć właściciele sklepu OdiDo z Lwówka Śląskiego. Czyńmy dobro, a świat będzie lepszy!” – to słowa Magdy Szumiata, której Mama i Tata leczeni byli na Oddziale Neurologicznym bolesławieckiego szpitala, gdzie hospitalizowani są pacjenci z powikłaniami po COVID-19.
 
Mimo osobistej tragedii, Pani Magda nie załamała się i postanowiła poświęcić czas i energię na pomaganie pacjentom szpitala. Wspólnie z Bratem, poprzez akcję na zrzutka.pl zgromadzili fundusze na zakup wody mineralnej i środków higieny osobistej dla pacjentów. Zakupy sukcesywnie przekazywane są na oddział. Dodatkowo, Magda zachęca wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza i zaangażowania się w akcję honorowego krwiodawstwa. Sama jest przykładem dla innych. - „Jestem ozdrowieńcem. Przeżyłam wirusa i wierzę, że właśnie komuś uratowałam życie! Jesteś ozdrowieńcem? Błagam oddaj krew lub osocze! Ty przeżyłeś? Daj szansę innym!” – czytamy na jej facebookowym profilu.

- Pani Magdalena stara się włączyć w tę akcję jak najliczniejszą grupę ludzi – mówi Justyna Straszak – Trzeciak Kierownik Oddziału Neurologicznego. – Postawa pełna bezinteresownej dobroci i empatii, dodaje lekarzom i pielęgniarkom siły i napawa nadzieją. Stoją za nami ludzie tacy jak Pani Magda. To niezwykle pokrzepiające doświadczenie.

(Tekst ZOZ w Bolesławcu, foto Magdalena Szumiata)
Premier z wizytą w bolesławieckim szpitalu
Premier z wizytą w bolesławieckim szpitalu

W poniedziałek (19 kwietnia), Mateusz Morawiecki – Premier RP, odwiedził Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Premier spotkał się z dyrekcją i personelem medycznym, który od początku pandemii stoi na pierwszej linii walki z COVID-19.
Mateuszowi Morawieckiemu towarzyszyli m.in. Michał Dworczyk – Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marzena Machałek – Sekretarz Stanu i Posłanka na Sejm RP, Krzysztof Kubów – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski.
Kamil Barczyk – Dyrektor ZOZ w Bolesławcu podziękował za ogromne rządowe wsparcie finansowe, bez którego walka z COVID-19 nie byłaby tak skuteczna. Szpital został zasilony kwotą ponad 20 mln. zł. Również wsparcie rzeczowe i finansowe udzielone przez samorządy odegrało znaczącą rolę w leczeniu pacjentów.
Dyrektor podkreślił, że szpital leczy pacjentów z całego Dolnego Śląska, a efekty często bywają spektakularne. – W porównaniu z innymi, często dużo większymi ośrodkami, mamy bardzo niskie wskaźniki zgonów pacjentów poddanych intubacji – mówi Kamil Barczyk. – Jest to ogromna zasługa niezwykle profesjonalnego, dzielnego, oddanego pacjentom zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego, który udało nam się bardzo szybko zbudować. To zespół, który mimo nadludzkiego wysiłku nie poddaje się.

(Tekst i foto ZOZ w Bolesławcu)


5